اصول نقاشی تمیزتر

5 نکته برای این که نقاش تمیزتری باشیم

کارهای هنری، پتانسیل بالایی برای به هم ریختن و شلوغ کردن اطراف ما دارند. من زمانی چرم دوزی می کردم و یکی از دلایلی که آن را کنار گذاشتن همین موضوع بود؛ این که برای دوختن یک کیف پول چند سانتی متری باید یکی دو روز، یک عالمه وسیله را پهن می کردم توی اتاق و به هم ریختگی محیط اطرافم را تحمل می کردم. اما در این سال ها که روی شیشه نقاشی می کنم، یک مجموعه از اصول و قواعد و راه حل ها به دست آورده ام که به کمک آن ها می توانم نقاش تر و تمیزتری باشم و از نامرتب شدن خودم و محیط اطرافم جلوگیری کنم. سعی کردم در این پست، مجموعه ای از راهکارها را کنار هم جمع کنم که امیدوارم برای هنرمندان مفید باشد.

1)لباس کار داشته باشید

چه نقاش ویترای باشید، چه با رنگ های آکرولیک سروکله بزنید و چه با هر سبک دیگری از نقاشی سروکار داشته باشید بهتر است به این موضوع توجه کنید که

رنگ های ریخته شده به این آسانی ها از روی لباس های شما پاک نخواهند شد!!

پس بهتر است موقع کار، لباسی تنتان نباشد که در اثر رنگی شدنش یک هفته  افسردگی بگیرید. البته رعایت این نکته برای خود من کمی سخت است و خوشبختانه اطرافیانم را عادت داده ام مرا با بلوز و شلوارهایی حاوی قطرات رنگ بپذیرند اما اگر فکر می کنید رنگی شدن لباس هایتان یکی از موانع شما برای نقاشی است می توانید یکی دو دست لباس مخصوص برای این کار در نظر بگیرید و با فراغ بال و بدون اضطراب کثیف شدن لباس هایتان به نقاشی مشغول شوید.

لباس کار نقاشی

2)یک چیزی پهن کنید

 

چه روی میز نقاشی کنید چه روی زمین، به هر حال باید دائما مراقب باشید که رنگ هایی که استفاده می کنید، نریزند. چون پاک کردن آن ها از روی وسایل، دشوار و گاهی غیر ممکن است. استفاده از یک روکش نایلونی مثل سفره های یک بار مصرف یا هر وسیله مشابه دیگری می تواند خیال شما را تا حد زیادی از بابت این قضیه راحت کند.

تمیز کردن وسایل نقاشی

3)ابزارهای کار را تمیز نگه دارید

تمیز کردن پالت  یکی از آن مشکلاتی است که می تواند زمان زیادی از وقت یک نقاش را بگیرد، من در این پست پیشنهاد خودم را برای  داشتن یک پالت ترو تمیز داده ام. شما هم راهکار خوبی می شناسید به اهالی شیشه رنگی معرفی کنید. تمیز بودن سطح شیشه و تمیز کردن به موقع قلموها نیز دو مورد از موضوعاتی هستند که زیربنای کیفیت کار ما را می سازند.

نقاشی تمیز

موضوعاتی که تا اینجا گفتیم بیشتر حول و حوش این مسئله بود که چطور مراقب تمیز ماندن وسایلمان باشیم، اما تمیز بودن خود نقاشی یکی از اساسی ترین موضوعاتی است که موجب ارزشمند شدن هنر ما می شود.

در ادامه به توضیح چند نکته  می پردازیم که باعث می شوند نقاشی ویترای، زیبا، تروتمیز  و باکیفیت باشد.

4)از اصول و قواعد پیروی کنید

چه موقع دورگیری و چه در زمان رنگ آمیزی، اگر بدون نظم و قاعده بخواهید سراغ قسمت های مختلف کار بروید مقدمه برخورد دست با قسمت های خشک نشده و  کثیف شدن اثر نهایی  را فراهم کرده اید.

یکی از توصیه هایی که در این زمینه می شود این است که همیشه دورگیری و به خصوص رنگ آمیزی را از قسمت های بالای کار شروع کنید و به تدریج به قسمت های پایینی برسید.

اصول و قواعد نقاشی

بر اساس این قاعده می شود این پیشنهاد را هم داد که اول به سراغ قسمت های مرکزی بروید و سپس روی قسمت های خارجی طرح کار کنید.

چرخاندن  شیشه به نحوی که به بهترین شکل روی قسمتی که در حال کار بر روی آن هستید تمرکز داشته باشید هم یکی از راهکارهایی است که می تواند در این زمینه به شما کمک کند. همیشه مراقب باشید که موقع کار  دست شما با قسمت هایی که هنوز لاینر و رنگ آن ها خشک نشده است برخورد نکند.

استفاده از قلم مویی با سایز مناسب هم یکی از موضوعاتی است که می تواند کمک کند هم حجم رنگ قابل قبولی از پالت به سطح شیشه منتقل کنید و هم از نفوذ رنگ به سایر قسمت ها در هنگام رنگ آمیزی جلوگیری کنید.

به هر حال همه این موضوعات به شرایط ظرف شما و طرحی برمی گردد که برای نقاشی انتخاب کرده اید. در بسیاری از موارد عجله بیش از حد و اصرار به سرعت بیشتر است که باعث می شود دست گل به آب دهیم و نقاشی را کثیف و به هم ریخته کنیم. بهتر است هر جا که احساس خطر می کنید اجازه دهید رنگ و لاینر به خوبی خشک شوند و سپس به سراغ سایر قسمت های کار بروید.

نقاش ترتمیز

5)پاک کردن دست های رنگی

پاک کردن دورگیر از روی دست ها معمولا خیلی سخت نیست و با کمی آب حل می شود. اما رنگ های ویترای خیلی محکم به پوست دست می چسبند و به این راحتی ها از آن جدا نمی شوند. یکی از بهترین کارها این است که از همان ابتدا از برخورد دستتان با رنگ ها جلوگیری کنید. چطوری؟ خیلی ساده  است با استفاده از یک جفت دستکش پلاستیکی.

دستکش های پزشکی در این مورد معمولا خوب عمل می کنند و مزاحمت چندانی برای شما ایجاد نمی کنند در عین حال از دست هایتان مراقبت می کنند.

به هر جال اگر باز دست هایتان رنگی شد بهتر است بدانید که  مایع دستشویی معمولا در پاک کردن رنگ ها خیلی قوی عمل نمی کند اما مایع ظرفشویی و نگه داشتن طولانی دست ها زیر آب معمولا لایه های رنگ را شل می کند و به شما اجازه می دهد آن را جدا کنید. موقع رنگی شدن دست ها، یکی از بهترین وسایل برای پاک کردن پوست، لاک پاک کن ها هستند. کافی است به همان صورت که پدهای لاک پاک کن را روی قسمت های رنگی بکشید تا مواد ویترای را در خود حل کنند و از پوست دست شما جدا کنند.

 

 

 

2 پاسخ
  1. اکرم
    اکرم گفته:

    خیلی هم تشریفات نمیخواد بابا من یه سفره پلاستیکی پهن میکنم
    دستامم که همیشه رنگی میشه آخرش با لاک پاک کن یا خود تینر پاک میکنم میره

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *