رنگ آمیزی

4 تکنیک رنگ آمیزی روی شیشه

 

خلاقیت  و استفاده از روش ها و سبک های مختلف همیشه برای هنرمندان جذاب است. نقاش های شیشه و هنرمندان ویترای نیز از این قاعده مستثنی نیستند، به همین خاطر برای نقاشی شیشه هم می توان مدل ها و سبک های متنوعی را معرفی کرد. در این پست چند مورد از سبک های رنگ آمیزی را با هم مرور می کنیم.

رنگ آمیزی سایه-روشن

برای این که بتوانیم بخش هایی از شیشه را به روش سایه روشن رنگ آمیزی کنیم علاوه بر رنگ به مدیوم رنگ ویترای هم نیاز داریم. مدیوم به عنوان حلالی فاقد رنگ، مثل یک واسطه بین رنگ های ویترای عمل می کند و بدون رقیق کردن، آن ها را به هم پیوند می دهد. برای رنگ آمیزی با سبک سایه روشن، با استفاده از رنگ های مختلفی که قصد ترکیب آن ها را دارید از دو سمت کار شروع به رنگ آمیزی کنید، و به قسمت وسط آن (یعنی جایی که مرز بین دو رنگ مورد استفاده است) مدیوم اضافه کنید. سپس رنگ ها را داخل مدیوم بکشید و در کنار هم ترکیب کنید.

رنگ آمیزی مرمری

این روش همانطور که از نامش پیداست  بیشتر برای ایجاد طرح های مرمری شکل روی کار به کار برده می شود. برای ایجاد چنین نقش هایی بهتر است از رنگ های مشابه یا کمرنگ و پررنگ استفاده کنید (مثلا زرد و قهوه ای یا آبی کاربنی همراه با آبی آسمانی). برای ایجاد طرح های مرمری شکل دو روش وجود دارد.

روش اول این است که دورنگی که قصد دارید ترکیب کنیم با استفاده از دو قلم موی متفاوت به صورت نقطه به نقطه روی شیشه قرار دهیم. این نقاط باید به هم نزدیک باشند. سپس با حرکت قلم مو، نقاط رنگ روی شیشه را به هم پیوند دهیم طوری که کاملا در هم حل نشوند اما یکدست شوند.

روش دوم این است که درون پالت دو رنگ مورد انتخاب خود را بسازیم. مثلا اگر رنگ هایی که قصد داریم با اآن ها نقش مرمری ایجاد کنیم آبی کاربنی و آبی آسمانی است باید مقدار کافی از هر کدام از آن ها را در پالت آماده کنیم، سپس با استفاده از قلم مو مقداری از رنگ روشن تر را به رنگ تیره تر اضافه کنیم و قلم مو را یکی دو بار درون رنگ ها بچرخانیم طوری که رنگ ها به طور کامل با هم ترکیب نشوند و به صورت رگه ای در کنار هم قرار بگیرند. با انتقال این رنگ ها به وسیله قلم مو به روی شیشه، رنگ آمیزی نهایی شما به صورت مرمری خواهد شد.

حرکت قلمو برای ترکیب دو رنگ، می تواند به صورت رفت و برگشتی، ضربه ای، یا چرخشی باشد که هر کدام بافت خاص خودشان را ایجاد می کنند

 

استفاده از اکلیل

ما  در مورد رنگ آمیزی با اکلیل،  به علت محبوبیت آن در بین هنرمندان ویترای در یک جداگانه صحبت کرده ایم.

 

رنگ آمیزی با رنگ های صدفی

رنگ های صدفی که با داشتن ماده ای به نام ماده صدفی به خودی خود قادرند درون کار شما طرح و نقش ایجاد کنند. شما می توانید با حرکت قلم مو روی رنگ های نیمه خشک، روی کار خود بافت های برجسته ایجاد کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *