خرید دورگیر ویترای

کدام مارک دورگیر ویترای بهتر است؟

 

هرکس که نقاشی روی شیشه را شروع کند خیلی زود متوجه می شود که دورگیری، اصل و زیربنای ویترای است؛ به همین خاطر جای تعجب نیست که سوال های زیر، بخشی از دغدغه هنرجویان ویترای باشد:

 چه دورگیری بخرم؟

لاینر بازاری تهیه کنم یا خودم دورگیر دستساز بسازم؟

در ابتدای یادگیری ویترای از چه خیر دورگیری استفاده کنم؟

برای کارهای حرفه ای تر از کدام برندهای تولید کننده دورگیر استفاده کنم؟

نمونه دورگیری خیلی خوب

انواع خمیر دورگیرهای موجود در بازار ایران:

اگر سری به فروشگاه های لوازم هنری بزنید لاینرهای زیادی در قفسه های آن ها مشاهده می کنید. که توسط برندهای مختلفی عرضه می شوند، شامل:

 • آموس
 • رِپین
 • آسِن
 • پِ بِ او
 • ال بی
 • ورسای
 • سوداکو
 • ریچ
 • پرشین
 • کادنس

 

دورگیر طلایی شیشه

لاینرهای بازاری ویترای عموما در حجم 20 میل و در بسته بندی هایی شبیه به پماد عرضه می شوند.  جنس پوسته بعضی از دورگیرها از ورق فلزی انعطاف پذیر و برخی دیگر از پلاستیک های شفاف منعطف است. این تفاوت در جنس موجب می شود هنگام دورگیری تجربه متفاوتی را احساس کنید اما نمی توان به قطعیت گفت که کدامیک از این دو نوع بسته بندی بهتر از دیگری است چرا که هر هنرجویی نظر متفاوتی در این خصوص دارد.

 

معیارهای انتخاب دورگیر ویترای

کار دورگیر در نقاشی روی شیشه، شبیه به کار مداد در نقاشی روی کاغذ است: تعیین کردن مرزها. با این حال حساسیت دورگیرها معمولا از مدادهای طراحی بیشتر است چون کیفیت لاینر می تواند زیبایی نقاشی شیشه را تضمین کند.یک دورگیر خوب برای کار شیشه، معمولا با استفاده از معیارهای زیر تعیین می شود:

 1. ضد آب
 2. ضد ضربه (دورگیر نباید پس از خشک شدن، حالت شکننده پیدا کند)
 3. خوش دست بودن و راحتی در استفاده
 4. برخورداری از نازِل مناسب
 5. وجود پیوستگی در هنگام دورگیری (مشکل عمده در بسیاری از دورگیرهای موجود در بازار این است که در هنگام اجرای کار، زود به زود قطع می شوند و در کار بریدگی ایجاد می کنند)
 6. قیمت مناسب
 7. خوش رنگ بودن

نقاشی گربه روی شیشه

بهترین دورگیر ویترای برای کارهای حرفه ای چیست؟

پ ب او (Pebeo) و ال بی (LB)

هنرمندانی که محصولات خود را به فروش می رسانند عمدتا این دو مارک از دورگیر را به عنوان بهترین خمیرهای دورگیر برای کارهای فروشی معرفی می کنند. با وجود کیفیت بالا در این لاینرهای خارجی، قیمت بالای این محصولات (40 هزار تومان در پاییز 98) معمولا اصلی ترین معضلی است که مانع خرید آن ها احساس می شود. علاوه بر این، دورگیر ال بی و پ ب او، همه جا در دسترس نیستند و هنرمندان ساکن شهرهای کوچک به سختی می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند.

رنگ های مختلف دورگیر ویترای

بهترین دورگیر برای شروع کار ویترای چیست؟

فعالیت چندین ساله ما در زمینه ویترای نشان می دهد که نمی توان به قطعیت به این سوال پاسخ داد.

هر دورگیری که در بازار موجود باشد معمولا طرفداران و مخالفان خاص خود را دارد. کافی است به بحث هایی که بین هنرمندان ویترای در این مورد پیش می آید توجه کنید تا ببینید بر سر این موضوع چقدر اختلاف نظر وجود دارد.

از دست ندهید: آموزش نقاشی کردن ظروف شیشه ای

جالب اینجاست که حتی ممکن است رنگ های مختلف یک برند، تجربه متفاوتی از خوب یا بد بودن آن برند برای شما ایجاد کنند. ضمن این که کیفیت دورگیرهای ارزان قیمت معمولا دچار فراز و فرود می شود و چه بسا لاینری که سال ها به عنوان یک محصول باکیفیت بین هنرمندان شناخته شده است، ناگهان دچار افت کیفیت شود. با این حال معمولا هر هنرمند پس از مدتی آزمون و خطا و بر اساس سبک و سیاقی که در این مهارت در پیش می گیرد به سادگی می تواند دورگیر مناسب خود را شناسایی کند.

اگر دوست دارید نقاش تمیزتری باشید، می توانید این پست ما درباره چگونگی سروسامان دادن به آشفتگی ها و کثیفی های احتمالی موقع نقاشی کردن را مطالعه کنید.

برای داشتن کیفیتِ مقرون به صرفه از چه دورگیری استفاده کنیم؟

با وجود تمام این صحبت ها، در مورد آثاری که صرفا جنبه دکوری دارند، مانند تابلوهای دیواری ویترای که تماسی با آب ندارند و مورد اصابت ضربه هم قرار نمی گیرند استفاده از دورگیرهای ارزان قیمت می تواند یک راهکار مقرون به صرفه باشد. به این شرط که شما در مهارت دورگیری ویترای به تسلطی دست یافته باشید که بتوانید یک دورگیری یک دست و زیبا انجام دهید. اما در مورد آثاری که علاوه بر زیبایی، جنبه کاربردی هم دارند (مانند ویترای روی ماگ)  بهتر است از لاینرهای مطمئن و ضد آب استفاده کنید.

گل شیشه با دورگیر

 

حالا که اطلاعات کافی در خصوص انواع دورگیرهای نقاشی روی شیشه پیدا کردید، وقت آن رسیده که یک دورگیری حرفه ای را شروع کنید. پیشنهاد می کنیم پست آموزش دورگیری روی شیشه را از دست ندهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *