کامل ترین فهرست وسایل مورد نیاز برای ویترای (زمستان 98)

 

 

یادگیری هر هنر و مهارتی، معمولا با تهیه وسایل و ابزارهای مورد نیاز آن آغاز می شود. ما در این پست،در تلاش هستیم تا به معرفی تمام وسایلی که برای یادگیری ویترای لازم است بپردازیم.

ابزارهای لازم برای نقاشی شیشه

فهرست وسایل ضروری برای یادگیری ویترای:

  1. شیشه
  2. دورگیر ویترای
  3. رنگ ویترای
  4. تینر
  5. قلمو
  6. پالت
  7. چسب
  8. کاتر
  9. الگو و طرح
  10.  پارچه نخی

این فهرست، اقتصادی ترین فهرستی است که می توانید برای شروع ویترای داشته باشید. در ادامه در مورد هر یک از اقلام موجود در آن صحبت می کنیم:

شیشه:

بهتر است نقاشی ویترای را  با کار روی شیشه تخت شروع کنید. شیشه را می توانید از شیشه بری ها یا قاب سازی های نزدیک محل زندگی خود تهیه کنید فقط در هنگام خرید از آن ها بخواهید که اطراف شیشه را سنگ زنی کنند تا برندگی شیشه از بین برود و خطری برای دست شما نداشته باشد.

شیشه تخت برای نقاشی

دورگیر ویترای

برای شروع یک دورگیر مشکی  و نهایتا یک دورگیر طلایی کفایت می کند.  البته این روزها دورگیرهای ویترای در رنگ های مختلف نقره ای، مسی، قرمز، سبز، آبی و… نیز در بازار عرضه می شوند که می توانید همزمان با پیشرفت هنرتان و در مراحل بعدی یادگیری، آن ها را  بسته به نیازتان را نیز تهیه کنید.

رنگ های مختلف دورگیر ویترای

 رنگ ویترای

برای شروع یک مجموعه 6 تایی از رنگ های اصلی ویترای، کفایت می کند؛ که شامل رنگ های سفید، مشکی، قرمز، زرد، سبز و آبی است. سایر رنگ های مورد نیاز خود را می توانید با ترکیب رنگ های فوق تهیه کنید فقط توجه کنید که تمامی رنگ ها باید از یک مارک تهیه شوند تا قابلیت ترکیب با یکدیگر را داشته باشند. بسته های 6 تایی رنگ های ویترای را می توانید از لوازم تحریری ها یا فروشگاه های لوازم هنری تهیه کنید.

 

 تینر

تینر حلال رنگ های ویترای است و هنگام نقاشی شیشه می تواند کاربری های مختلفی داشته باشد. هنگامی که رنگ های ما غلیظ هستند یا در اثر ترکیب رنگ ها با یکدیگر، روی سطح رنگ حباب ایجاد شده است اضافه کردن تینر می تواند به از بین رفتن حباب ها و تنظیم غلظت رنگ کمک کند. از طرف دیگر این مایع برای پاک کردن سطح کار، تمیز کردن پالت و شستن قلموها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

قلمو

قلموی ویترای باید سرگرد باشد. داشتن یک قلمو با  سایز کم برای رنگ آمیزی قسمت های کوچک کار ضروری است. می توانید یک قلمو با سایز متوسط نیز  برای رنگ آمیزی قسمت های وسیع کار تهیه کنید.

 

قلم موی نقاشی شیشه

 پالت

پالت مناسب برای رنگ های ویترای، پالت تخم مرغی است. به زودی در یک پست اختصاصی در مورد روش های استفاده بهتر از پالت و تکنیک و ترفندهایی برای جلوگیری از کثیف شدن آن صحبت می کنیم.

چسب کاغذی

کاربرد چسب در هنگام نقاشی این است که طرح شما را بر روی شیشه محکم کند. بهتر است برای این کار از چسب کاغذی استفاده کنید چون معمولا چسب شیشه ای رد خود را روی شیشه باقی می گذارد و باید بعد از اجرای طرح، اثر آن را پاک کنید.

 

یک وسیله تیز

برای تمیز کردن سطح کار، بریدن قسمت های خراب دورگیر و برداشتن رنگ های خشک شده از سطح شیشه به یک وسیله تیز مانند کاتر، تیغ، سوزن پرگار نیاز دارید.

طرح هنری

برای نقاشی روی شیشه هم می توانید از طرح های مخصوص ویترای استفاده کنید و هم از الگوهای مربوط به سایر هنرها. اما توصیه ما این است که از یک طرح ساده با توجه به ابعاد شیشه خود استفاده کنید تا بتوانید در ابتدای کار به خوبی دورگیری و رنگ آمیزی ویترای را تمرین کنید.

طرح خام نقاشی چند تکه

پارچه نخی

هنگام نقاشی روی شیشه بهتر است یک تکه پارچه کنار دست شما باشد. این پارچه برای پاک کردن سر قلمو، پاک کردن اضافات دورگیر، پاک کردن رنگ ها از سطح شیشه و… کاربرد خواهد داشت.

تا اینجا فهرست وسایل ضروری برای نقاشی روی شیشه را در کنار هم مرور کردیم. اما متریالی که به ما در این سبک نقاشی کمک می کنند به این ها محدود نیستند، ابزارها و وسایل بسیار دیگری هم هستند که توسط هنرمندان ویترای به کار گرفته می شوند تا هم نقاشی روی شیشه را راحت تر کنند و هم به زیبایی کار آن ها اضافه کنند. در ادامه به معرفی  آن ها می پردازیم:

گوش پاک کن

برای پاک کردن رنگ هایی که به قسمت های ظریف کار نفوذ می کنند، یا رنگ هایی که در هنگام رنگ آمیزی روی سطح دورگیر شما پخش می شوند کاربرد دارد.

ماژیک CD

با استفاده از ماژیک سی دی می توانید طرح خود را مستقیم روی شیشه بکشید.

ورق طلا و ورق نقره

ورق طلا و ورق نقره معمولا برای ایجاد یک بک گراند یا پس زمینه در کار مورد استفاده قرار می گیرند. برای چسباندن آن ها باید چسب مخصوص ورق طلا را نیز تهیه کنید.

فیکساتور

بسیاری از هنرمندان از کریستال سرونیک یا تثبیت کننده های دیگر برای ثابت کردن کار خود روی شیشه استفاده می کنند. البته رنگ های ویترای بسته به کیفیت خود، ضد آب هستند و اصولا لازم نیست از ماده دیگری برای تثبیت آن ها استفاده کرد اما گاهی پیش می آید که هنرمندان ترجیح می دهند برای اطمینان بیشتر از موادی مانند وارنیش، کریستال سرونیک، کیلر و… برای  استفاده کنند.

این نوشته بر اساس تجربیات ما در شیشه رنگی و استفاده از این منابع  + + +تهیه شده است. در صورتی که باز هم سوالی در مورد ابزارهای مورد نیاز نقاشی روی شیشه دارید می توانید در بخش نظرات همین پست، پرسش های خود را مطرح کنید. شیشه رنگی مشتاق صحبت با شماست. 

از همین امروز نیز می توانید با آموزش های گام به گام ویترای در وبلاگ ما همراه شوید و این هنر زیبا و کاربردی را بیاموزید.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *