چه هنری یاد بگیرم؟

چه هنری یاد بگیرم (یا چرا ویترای یاد بگیرم)؟

 

 

دهه هفتاد شمسی، اوج تکاپوی دخترهای ایرانی برای یاد گرفتن هنرهای خانگی بود. منجوق دوزی، ملیله دوزی، بافتنی، ترمه دوزی، گل چینی و… هنرهایی بودند که در آن دوره مد شده بودند و خانم های ایرانی معمولا تابستان ها در تلاش بودند  که این ها را یاد بگیرند و هنرنمایی کنند:)

یک اصطلاح رایج هم بود برای وصف دخترهای همه چیز تمام آن روزها که فکر می کنم یادگرفتن این هنرها برای نزدیک شدن به همان تصویر ایده آل انجام می شد:

ماشالا، از هر انگشتش یه هنر می ریزه!

البته یادگیری هنر برای خانم های ایرانی از آن دوران شروع نشد؛ خیلی قبل تر ها را هم که نگاه کنیم می بینیم دست های زن های ایرانی همیشه مظهر هنر بوده، اصلی ترین نشانه آن قالی های نفیس دست بافی است که همیشه تداعی کننده هنر اصیل ایرانی بوده و هستند.

به دهه هشتاد که رسیدیم تحصیلات خیلی مهم تر از هنر جلوه کرد. تمایل به یادگیری هنرهای سنتی کمتر از قبل شد و خانم ها بیشتر از این که دنبال یاد گرفتن منجوق دوزی باشند به فکر تحصیلات، ورزش و یاد گرفتن زبان دوم بودند.

خیلی از هنرهایی هم که قبلا مد بود دیگر از مد افتاد و کمتر کسی را می دیدیم که دنبال یاد گرفتن ملیله دوزی باشد. افرادی هم قصد هنرمند شدن داشتند بیشتر به هنرهای جدیدتری مثل نقاشی رنگ روغن، نقاشی سیاه قلم، معرق کاری و… تمایل نشان می دادند.

چه هنری یاد بگیرم؟

خود من هم به عنوان بچه درسخوان کلاس که دوست داشتم مثل یک دختر مدرن و امروزی زندگی کنم به یادگیری هنر حتی فکر هم نمی کردم و فقط دوست داشتم زبان انگلیسی یاد بگیرم، شنا کنم، در کار با کامپیوتر خبره شوم، درس بخوانم و مهندس شوم.

دختر هنرمند

اما وقتی بیست و دو ساله شدم، حس کردم توی دست های من، میل به ساختن و خلق کردن وجود دارد؛ اما چیزهایی که تا آن موقع  یاد گرفته بودم این میل را ارضا نمی کرد.

هیچ هنری نداشتم، این ناراحتم می کرد.

این حس برای من نقطه شروعی شد برای یاد گرفتن ویترای.

هنری که نه قدیمی و از مد افتاده بود که یادگرفتن آن بی کلاسی و تلف کردن وقت تلقی شود و نه آنقدر مدرن و امروزی که با فرهنگ و روح ایرانی ما ناسازگار باشد. در این پست من دلایل یادگیری این هنر و مزیت های آن را برای افرادی که تمایل  دارند هنرمند شوند شرح می دهم، در نهایت صحبت می کنیم که یاد گرفتن نقاشی روی شیشه برای چه کسانی ایده آل است و برای چه کسانی مناسب نیست، بعد هم اگر دوست داشتید در مسیر یادگیری این سبک هنری با شیشه رنگی همسفر شوید، در مورد مسیری که پیش روی دارید مفصل تر صحبت می کنیم.

اصلا ویترای چی هست؟

نقاشی روی شیشه با استفاده از متریال مخصوص ویترای نامیده می شود. ما در پست ویترای چیست وبلاگ شیشه رنگی به طور مفصل به معرفی این هنر و نمونه های آن پرداخته ایم. در ادامه نیز می توانید تعدادی از آثار زیبای هنرمندان ویترای را مشاهده کنید:

 

تنگ و جام سبز

طاووس و دکوراسیون مدرن

یادگیری هنر جدید

چرا ویترای یاد بگیریم؟

اگر شما هم دوست دارید یک هنر تازه یاد بگیرید، به این فهرست از خوبی های ویترای نگاهی بیندازید:

یک هنر اصیلِ به روز شده

نقاشی روی شیشه، کاری نیست که مختص سال های اخیر باشد، نمونه های تاریخی این هنر در کشورهای مختلف نشان دهنده قدمت هزار ساله این سبک از نقاشی هستند. اما در عین حال، ویترای هنری است که قابلیت اجرای طرح های مدرن امروزی را داراست و به عنوان سبکی از نقاشی شناخته می شود که قادر است هم برای علاقمندان به هنرهای سنتی و کلاسیک و هم برای دوستداران هنرهای مدرن و امروزی جذاب باشد.

هنر اصیل و مدرن

یادگیری سریع یک هنر با امکان کسب درآمد

هنری مثل خیاطی، آرایشگری، قالی بافی را در نظر بگیرید. اگر شما یک فرد مبتدی باشید احتمالا چند سال طول می کشید تا در این هنرها به سطحی از مهارت دست پیدا کنید که بتوانید به اعتماد به نفس کافی برسید که محصولات خود را عرضه کنید و به فروش برسانید. اما ویترای اینطور نیست. در ویترای نیازی به طراحی مستقیم ندارید و چیزی که لازم است در آن به تسلط برسید دورگیری و رنگ آمیزی است به همین خاطر است که معمولا روند یادگیری این هنر سریع تر از سایر مهارت هاست و می توانید (بسته به استعداد و میزان تمرین خود) به تسلط قابل قبولی در نقاشی روی شیشه برسید.

نقاشی گل روی جام

 

یک هنر شاد و ضدافسردگی

نقاشی روی شیشه یک هنر پررنگ و مفرح است. رنگ های ویترای شاد و زنده هستند و در صورتی که هنرمندانه به کار گرفته شوند می توانند روح و جان شما را تازه کنند. علاوه بر این، تجربه نشان می دهد  یادگیری یک هنر تازه و مشغول شدن به کاری که آن را دوست دارید می تواند احساس مفید بودن و میل به خلاقیت را در وجود انسان زنده کند به خصوص این که در نقاشی روی شیشه با مهارتی به نام دورگیری آشنا می شوید که کاری بسیار متفاوت از سایر تکنیک های هنری است و معمولا جذابیت زیادی برای هنرجویان دارد.

هنر شاد و مفرح

 

هم متنوع و هم کاربردی

شیشه تخت گوشه انبار می تواند به یک تابلو نقاشی تبدیل شود و ظرف های قدیمی داخل کمد می توانند ظرف های هفت سین عید امسال خانه شما باشند.

چراغ خواب شیشه ای

در واقع این ویژگی ویترای که علاوه بر شیشه، قابلیت اجرا بر روی انواع سطوح و ظرف ها را دارد به شما امکان می دهد با یادگرفتن یک هنر، امکان کار بر روی سطوح مختلف را داشته باشید. کافی است در انتخاب طرح مناسب، کار با دورگیر ویترای و رنگ آمیزی شیشه به تسلط برسید تا بدون محدودیت بتوانید آثار هنری مختلف خلق کنید.

فانوس سفید

یادگیری نقاشی شیشه برای چه کسانی مناسب است؟

تجربه چندین ساله من در هنر ویترای، گروه های مختلفی از افراد علاقمند به ویترای را به من نشان داده است.

خانم های کم هنر

بله. خانم هایی که قبل از این که در هیچ هنر دیگری ابراز وجود نکرده اند افرادی هستند زیاد پیش می آید که  ویترای همان هنر گمشده خود می یابند و خیلی زود در این سبک پیشرفت می کنند.

تزیین هفت سین

 

خانم های هنرمند

به خصوص خانم هایی که قبلا در سبک هایی از نقاشی مثل نقاشی آبرنگ تبحر یافته اند یا در سایر سبک های هنری مثل پتینه یا خمیر فیمو دستی بر آتش دارند،  معمولا خیلی سریع در ویترای هم رشد می کنند. و حتی قادرند در آثار خود تلفیقی از هنرهای مختلف را به اجرا در آورند.

تابلو دکوراتیو

خانم های ورزشکار

بله. یکی از اصلی ترین عوامل در زیبایی آثار کشیده شده با ویترای، تسلط شما در دورگیری و رنگ آمیزی است. معمولا خانم هایی که دست های قدرتمندی دارند خیلی خوب و بدون لرزش دست می توانند نقاشی کنند. و به سرعت در نقاشی روی شیشه پیشرفت کنند.

گلدان شیشه ای نقاشی شده

آقایان

بله. همیشه شاهدیم که آقایان به نقاشی های کشیده شده با هنر ویترای جذب می شوند اما بسیاری از آن ها تمایل زیادی دارند که از یک تماشاگر صرف به یک هنرمند واقعی ویترای تبدیل شوند.  البته معمولا مردان  به خاطر ملاحظات فرهنگی کمتر به سراغ یادگیری نقاشی روی شیشه می روند اما  به هر صورت اگر شما یک آقا هستید بهتر است بدانید که این هنر، صرفا زنانه نیست و بهتر است بجای اسیر شدن در تفکرات قدیمی، به علایث خود اجازه بروز دهید.

نور و بلور

یادگیری ویترای برای چه کسانی مناسب نیست؟

با وجود تمام مزیت ها و ویژگی های مثبت در یادگیری ویترای، قبل از خرید وسایل لازم و مهیا شده برای یادگیری بهتر باشید به این قضیه نیز بپردازیم که رفتن به سراغ این هنر (و شاید شغل) برای چه کسانی مناسب نیست.

افرادی که دچار حساسیت یا سردرد هستند

رنگ های ویترای، اصولا دارای پایه تینر هستند و بویی شبیه به بوی ساختمان هایی دارند که به تازگی رنگ آمیزی شده اند. البته به ندرت پیش می آید که این بو برای هنرمندان مشکلی ایجاد کند به خصوص این که با زدن یک ماسک می توان به راحتی از ورود آن به مشام جلوگیری کرد.  اما ممکن است برای کسانی که حساسیت های شدید تنفسی دارند یا پتانسیل گرفتن سردردهای شدید دارند کمی دردسرساز شود. اگر می ترسید که جز این دسته باشید باید به حافظه خود رجوع کنید و ببینید که آیا بوهایی مثل بوی لاک و بنزین سریعا برای شما دردسرساز می شوند یا خیر.

افرادی که بچه های کوچک و ناقلا دارند

رنگ های ویترای ضدآب هستند و در صورتی که روی فرش و لباس ریخته شوند به سادگی پاک نخواهند شد.  از سوی دیگر ابزار کار شما شیشه است. به همین خاطر اگر شما صاحب خانه کوچکی باشید و نمی توانید  یک اتاق یا میز جداگانه برای این کار اختصاص دهید و از طرف دیگر فرزندان کوچکی دارید که ممکن است به سراغ وسایلتان بروند بهتر است یاد گرفتن ویترای را کمی به تعویق بیندازید:)

اگر دوست دارید هنر نقاشی روی شیشه را به صورت رایگان، جامع و مرحله به مرحله آموزش ببینید، قبل از هر چیز این پست از وبلاگ شیشه رنگی را بخوانید.

شیشه رنگی

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *