هنر نقطه کوبی؛ معرفی، نمونه ها و یک آموزش کوتاه

وقتی کار با دورگیر را خوب بلد باشید می بینید که علاوه بر نقاشی های رایج ویترای، می شود خیلی کارهای دیگر هم با آن انجام داد. یکی از این کارها، هنر زیبای نقطه کوبی یا نقطه زنی است که ابزار اصلی آن، همان لاینر ویترای است. از آنجایی که تخصص اصلی ما در شیشه رنگی، ویترای است و خودمان را در نقطه کوبی متخصص نمی دانیم پست جداگانه ای برای آموزش این هنر در نظر نگرفتیم اما سعی کردیم در این پست، با بررسی نمونه های زیبا و صحبت از برخی فوت و فن های این هنر، باب صحبت درباره این سبک از نقاشی را باز کنیم.

 

هم سنتی و هم مدرن

هنر زیبای نقطه کوبی بر روی ظروف سفالی، شیشه ای، چینی و سرامیکی قابل اجراست. این سبک هنری می تواند برای تزیین  لیوان، بشقاب و سایر لوازم هنری مورد استفاده قرار بگیرد.

هنر نقطه کوبینقطه زنی روی ظروف تزیین بشقاب با نقطه گلدان نقطه کوبی

آموزش نقطه کوبی با خمیر دورگیر

نقطه های کنار هم، اجزای مختلف نقاشی های این سبک را می سازند. برای ساختن این نقاشی ها معمولا به رنگ های متنوعی از خمیرهای دورگیر نیاز دارید. مراحل نقطه کوبی به صورت خلاصه عبارت است از:

-ظرف دلخواه خود را انتخاب کنید و بر اساس شکل آن، طرح مناسبی برای کار انتخاب کنید.

-اگر ظرف شما شیشه ای است، کاغذ الگو را پشت آن محکم کنید و اگر ظرف سفالی یا سرامیکی است با استفاده از کاربن، خطوط طرح را روی آن منتقل کنید.

-در مورد ظروف سفالی و سرامیکی معمولا لازم است قبل از شروع نقطه کوبی، زمینه طرح را رنگ کنید.  این رنگ را می توانید بر اساس رنگ های لاینر انتخاب کنید یا بخش های مختلفی که در طرح دارید به رنگ های مختلف در آورید.

– بعد از آماده شدن بستر کار، نوبت به ایجاد نقطه ها می رسد. برای این کار باید ابتدا لاینر را آماده کنید. یعنی آن را روی یک تکه پارچه امتحان کنید تا ممطئن شوید خروج خمیر از داخل بسته یکنواخت است و هوا و مواد خشک شده درون نازل دورگیر انبار نشده باشد.

-اندازه نقطه ها به مدت زمانی که لاینر را روی یک نقطه ثابت نگه می دارید و به فشار دستتان روی بدنه دورگیر بستگی دارد. با ایجاد نقاط کوچک و بزرگ در بخش های مختلف می توانید زیبایی کارتان را بیشتر کنید.

-بسته به طرحی که انتخاب می کنید گاهی لازم است به جای نقاط جدا از هم از خطوط پیوسته دورگیری استفاده کنید. استفاده از نگین های خوشرنگ نیز چیز دیگری است که می تواند به شما در داشتن یک اثر هنری زیبا کمک کند.

-علاوه بر خمیر دورگیر، می توان از رنگ های اکریلیک هم برای ایجاد نقاط استفاده کرد. انتقال این نقاط به وسیله قلم مو به سطح کار انجام می شود. می توانید برخی نمونه ها از این هنر زیبا را در ادامه مشاهده کنید.

منبع تصاویر: پینترست 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *