رفع حباب رنگ شیشه

علت حباب زدن رنگ ویترای چیست؟ + 7راهکار برای طرف کردن حباب رنگ

 

نقاشی روی شیشه لذتبخش است؛ البته به شرطی که موقع دورگیری، لاینر شما مرتب بریده بریده نشود و موقع رنگ آمیزی هم، حباب های مزاحمِ ریز و درشت روی رنگ های شما خودنمایی نکنند و زیبایی کار شما را به خطر نیندازند. هرچند کیفیت رنگی که انتخاب می کنیم یکی از عوامل تاثیرگذار در این خصوص است اما راهکارهایی هم وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانیم مسئله حباب زدن رنگ های ویترای را تا حد زیادی برطرف کنیم.

حباب زدن رنگ ویترای

1)قوطی رنگ را تکان ندهید

رنگ های ویترای را نباید محکم تکان دهید. این کار باعث نفوذ هوا و ایجاد حباب روی سطح رنگ ها می شود. اگر قصد دارید از رنگ های صدفی یا رنگ های طلایی و نقره ای استفاده کنید که معمولا بخشی از ماده رنگی آن ها ته نشین می شود بهتر است از یک قلم موی کاملا تمیز استفاده کنید و به آرامی رنگ درون قوطی را هم بزنید.

2)موقع ترکیب رنگ ها مراقب باشید

معمولا رنگ های شفاف چندان دردسرساز نیستند، سروکله حباب ها بیشتر در زمان هایی پیدا می شود که قصد دارید رنگ های جدید بسازید. به خصوص اگر بخواهید رنگ های شفاف را با سفید مخلوط کرده و یک رنگ مات ایجاد کنید. موقع ترکیب رنگ ها بهتر است همیشه سطح پالت و نوک قلم موی های شما کاملا تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و مواد خشک شده باشد. نکته دیگری که موقع ترکیب رنگ ها باید رعایت کنید این است که سعی کنید قلم مو را به آرامی و در یک جهت حرکت دهید تا از ایجاد حباب توسط آن جلوگیری کنید.

3)کمی تینر اضافه کنید

با وجود این ها اگر باز هم می بینید رنگ های درون پالت پر از حباب هستند بهتر است کمی تینر به آن ها اضافه کنید. بسیاری از حباب ها در همان لحظات اولیه برخورد با تینر از بین می روند. برای اضافه کردن تینر بهتر است از یک سرنگ یا قطره چکان استفاده کنید و این ماده را به صورت کم و قطره قطره به رنگ ها اضافه کنید تا به غلظت مناسب برسید.

افزودن تینر به رنگ

4)با صبر و حوصله کار کنید

عجله، یکی از مهم ترین عواملی است که باعث حباب زدن رنگ ها می شود. تند تند هم زدن و حرکات سریع قلمو داخل رنگ ها گهگاه می توانند باعث بروز حباب در نقاشی ما شوند.  اگر می بینید رنگ های درون پالت پر از حباب هستند بهتر است بعد از اضافه کردن تینر به رنگ ویترای  فرصت کافی بدهید تا حباب های آن  از بین بروند.

5)حباب ها را با قلم مو هدایت کنید

بسیار پیش می آید که بعد از منتقل کردن رنگ ها بر روی شیشه تازه متوجه می شویم که حباب های ریز، روی سطح  رنگ ها جا خوش کرده اند. در این مواقع می توانید در همان لحظات اول، حباب را با قلمو هدایت کنید تا به قسمت های رنگ نشده برسد و در برخورد با شیشه از بین برود.

6)سوزن، به عنوان آخرین راه حل

استفاده از یک سوزن ریز، یکی از اخرین راهکارهایی است که برای از بین بردن حباب ها پیشنهاد می شود. البته در صورتی که رنگ های شما نیمه خشک شده باشند این کار چندان مفید نیست چون با ترکاندن حباب ها، جای خالی آن ها به شکل سوراخ های ریز روی کار باقی می ماند.

7)حساس نشوید

هرچند شما به عنوان یک هنرمند باید تمام تلاش خود را بکنید که بهترین اثر ممکن را خلق کنید اما مراقب باشید آنقدر دچار وسواس نشوید که نتوانید کاری از پیش ببرید. حباب های بسیار ریزی که از دست شما قصر در می روند معمولا توسط بینندگان آثار شما هم قابل تشخیص نیستند. پس بهتر است با حد معقولی از دقت و وسواس به نقاشی بپردازید و زمان و انرژی خود را به درستی مدیریت کنید.

حباب

منبع عکس: stocksnap

4 پاسخ
  1. فاطمه دهقانپور
    فاطمه دهقانپور گفته:

    من وقتی رنگامو با سفید قاطی می کنم پر از حباب می شه چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *