اصول اولیه نقاشی شیشه

جلسه صفرم آموزش ویترای: قبل از شروع نقاشی روی شیشه چه کنیم؟

 

در پست های قبلی شیشه رنگی، در مورد برخی از اصول کار با هم صحبت کرده ایم. تا اینجا می دانیم که برای یادگیری نقاشی روی شیشه باید چه ابزارها و وسایلی را تهیه کنیم. حالا نوبت به این رسیده که برای ورود به میدان آماده شویم.

1-طرح اولیه را بکشید یا از آن پرینت بگیرید

اگر در طراحی خبره هستید می توانید طرحی که دوست دارید روی شیشه پیاده کنید را خودتان روی کاغذ بکشید. در غیر این صورت می توانید به سادگی یک طرح انتخاب کنید، و از آن پرینت بگیرید. توجه داشته باشید که اندازه طرح شما باید متناسب با ابعاد شیشه باشد.

طرح خام پروانه

2-سطح شیشه را تمیز کنید.

نقاشی کردن روی ظروف جذاب تر و وسوسه انگیزتر باشد اما قرار ما این است که نقاشی روی شیشه را با یک کشیدن یک تابلو روی یک شیشه تخت آغاز کنیم.

برای آغاز کار، ابتدا سطح شیشه خود را بررسی کنید تا کاملا تمیز و عاری از هر گونه لکه، اثر چربی، جای انگشت و… باشد. در صورتی که سطح شیشه تمیز نیست  آن را با یک تکه پارچه و مایع ظرفشویی کاملا بشویید و آب بکشید. سپس شیشه را  کناری بگذارید تا کاملا خشک شود.

شیشه تخت تمیز

گاهی اوقات می توانید به جای ماده شوینده از تینر نیز برای پاک کردن سطح شیشه استفاده کنید.

3-الگو را پشت شیشه کاملا محکم کنید.

در حین دورگیری، به طور معمول باید شیشه را مرتبا بچرخانید؛ به همین خاطر بهتر است با استفاده از چسب، طرح را به خوبی به شیشه بچسبانید تا در حین کار کنده نشود و برای شما مشکلی ایجاد نکند.

برای این کار بهتر است از چسب کاغذی استفاده کنید تا اثری از ماده چسب روی شیشه جا نگذارد. ضمن این که باید مراقب باشید چسب را بر روی سطح شیشه و  بر روی قسمت هایی که قرار است دورگیری کنید نچسبانید.

4- محل مناسبی را برای کار انتخاب کنید.

توصیه معمول من به هنرجویان این است که بر روی یک میز و صندلی استاندارد بنشینند و نقاشی کنند. با این وجود همیشه افرادی هستند که اظهار می کنند که بر روی زمین یا پشت یک میز کوتاه راحت تر هستند. به هر حال شما نیز بعد از مدتی متوجه می شوید که در چه شرایطی بهتر می توانید هنرنمایی کنید.

آتلیه یک نقاش

البته برای این که به یک نقاش شیشه تبدیل شوید لازم نیست یک آتلیه اختصاصی اجاره کنید، اما رعایت برخی نکات به شما کمک می کند تجربه بهتری برای خودتان رقم بزنید.

نور کافی

مثل درس خواندن یا هر کار دیگری که نیاز به تمرکز چشم دارد، نقاشی کردن نیز به جایی نیاز دارد که در آن نور کافی وجود داشته باشد. به همین خاطر بهتر است جایی از خانه را انتخاب کنید که در آن چراغ و پنجره وجود دارد و می توانید بدون خسته شدن چشم هایتان ساعت ها به کار مشغول شوید.

تهویه مناسب

رنگ های ویترای معمولا کمی بو دارند البته این بو، ناراحت کننده نیست و حتی برخی افراد به آن علاقمند هستند اما بهتر است در یک محیط کوچک، بسته و خفه با آن ها کار نکنید و در جایی از آن ها استفاده کنید که جریان هوا وجود دارد.

با این مقدمات، حالا آماده اید که به سراغ اولین مرحله جدی از نقاشی ویترای بروید. پس پیش به سوی دورگیری.

 

 

2 پاسخ
 1. مژده کرمانی
  مژده کرمانی گفته:

  یکم سختش کردینا ، فکر نکنم توی این خونه های کوچیکی که ما داریم به آسونی بشه یه جایی پیدا کرد که نور و تهویه مناسب داشته باشه که بذاریمش واسه نقاشی روی شیشه

  پاسخ
  • samirarangi
   samirarangi گفته:

   نه حالا در این حدم لازم نیست واقعا:)
   خانواده همکاری کنن می شه توی هر خونه ای بساط نقاشی روی شیشه به پا کرد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *