نقاشی روی ظروف منجنی و کروی

جلسه سوم آموزش ویترای: ظروف محدب را چطور نقاشی کنیم؟

تابلوهای ویترای زیبایی فوق العاده ای دارند اما نقاشی روی ظروف نیز یکی از جذابیت های کم نظیر در این هنر محبوب است. تزیین ظروف هفت سین، نقاشی روی ست های غذاخوری، رنگ آمیزی تنگ ها و نقش زدن روی گلدان های شیشه ای و سرامیکی از جلوه های هنر زیبا و کاربردی ویترای است. در این پست گام به گام با آموزش فوت و فن نقاشی روی یک تنگ شیشه ای به استقبال نقاشی روی ظروف محدب خواهیم رفت.

نقاشی روی تنگ شیشه ای

 الگو را محکم کنید

پس از آماده کردن وسایل و اطمینان از تمیز بودن ظرف، نوبت به این می رسد که طرح خام خود را درون ظرف قرار دهید. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. می توانید کاغذ را با استفاده از چسب، درون ظرف بچسبانید، که البته کار آسانی نیست. اما کاری که خود ما در شیشه رنگی انجام می دهیم این است که با قراردادن یک پارچه سبک و تمیز درون ظرف، کاغذ طرح را محکم می کنیم و به دیواره شیشه می چسبانیم.

دورگیری و رنگ آمیزی ظرف شیشه

شروع به دورگیری کنید

هنگام دورگیری روی ظروف محدب توجه به چند نکته ضروری است:

  • دست شما در هنگام دورگیری باید کاملا به ظرف مسلط باشد. به همین خاطر بهتر است ظرف را کاملا روبروی خود قرار دهید و دستی که لاینر را حمل می کند، روی یک تکیه گاه قرار دهید.
  • در هنگام دورگیری روی ظروف منحنی شکل، اهمیت ضخیم بودن دیواره خطوط بسیار بیشتر از شیشه های تخت است. توجه داشته باشید که این خطوط قرار است رنگ را درون خود نگه دارند و چون سطح ظروف معمولا شیبدار است باید ضخامت کافی داشته باشند تا از پس این کار برآیند.
  • اگر قصد دارید دورتادور ظرف خود را دورگیری کنید، حتما اجازه دهید دورگیر ویترای روی یک بخش از کار خشک شود و سپس به سراغ بخش دیگر بروید چون در هنگام چرخاندن ظرف، این احتمال وجود دارد که دورگیری انجام شده روی ظرف را خراب کنید.

رنگ آمیزی ظروف کروی و منحنی شکل

دورگیری ظرف های کروی و منحنی ساده نیست، اما قطعا رنگ آمیزی این ظرف ها بسیار حساس تر است. در هنگام رنگ آمیزی ظروف محدب بهتر است:

  • از یک قلم موی کوچک و ظریف استفاده کنید.
  • ظرف را طوری قرار دهید که بخشی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید، تا جای ممکن صاف قرار بگیرد.
  • هربار یک بخش کوچک را انتخاب کرده، رنگ آمیزی کنید و اجازه دهید کمی خشک شود و سپس به سراغ بخش بعدی بروید.
  • تمام مدتی که در حال رنگ آمیزی ظرف هستید باید مراقب شره کردن رنگ باشید، برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است تا جای ممکن رنگ ها را رقیق نکنید و ظرف خود را به طور مطمئن بچرخانید.
  • در صورت شره کردن رنگ، می توانید با استفاده از یک گوش پاک کن به سرعت اثر آن را پاک کنید.

 

 

به زودی فیلم و تصاویر اختصاصی آموزش دورگیری و رنگ آمیزی ظروف منجنی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *