جلسه ذوم آموزش ویترا

جلسه دوم: آموزش رنگ آمیزی شیشه در نقاشی ویترای(تصویری)

 

هنگام رنگ کردن شیشه چند چالش جدی برای ما وجود دارد. انتخاب رنگ های مناسب، کنترل رنگ و پخش کردن آن روی جسمی که به خودی خود رنگ را به خود جذب نمی کند و استفاده از قلم موهای مختلف و… از جمله این چالش ها هستند. در این پست از وبلاگ شیشه رنگی اصول یک رنگ آمیزی خوب را روی شیشه با هم مرور می کنیم.

یکبار دیگر دورگیری را بررسی کنید

در جلسه دوم آموزش ویترای، اصول یک دورگیری خوب را در کنار هم یاد گرفتیم. بخش هایی که روی شیشه با دورگیر محصور می شوند، در هنگام رنگ آمیزی حکم حوضچه را دارند، جایی که باید رنگ درون آن ریخته شود و فرصت خشک شدن پیدا کند. در صورتی که ارتفاع خطوط دورگیر خیلی کم باشد یا در قسمت های مختلف آن شکاف و بریدگی وجود داشته باشد رنگ آمیزی نیز نمی تواند به درستی رخ دهد و کیفیت رنگ آمیزی شما به شدت افت می کند. برای جلوگیری از این موضوع قبل از شروع رنگ آمیزی روی شیشه بهتر است نتیجه دورگیری خود را به خوبی بررسی کنید و اگر در برخی از قسمت های آن بریدگی وجود دارد، اصلاح کنید.

دورگیری ویترای

قلم موی مناسب انتخاب کنید

برای قسمت های کوچک و ظریف، قلم موهای ظریف و برای قسمت های وسیع قلم موهای بزرگ تر.

انتخاب قلم موی ویترا

رنگ آمیزی شیشه را شروع کنید

رنگ کردن شیشه

رنگ آمیزی شیشه

حرکت قلمو ری شیشه

پیشنهاد می کنیم در اولین نقاشی های خود روی شیشه، رنگ های ویترای را با هم ترکیب نکنید و آن ها  را به صورت خام استفاده کنید  تا تجربه استفاده از رنگ های شفاف را به دست آورید.

 

رنگ قرمز لاله ویترای

رنگ انتخابی خود را به آرامی درون پالت بریزید (قبلا در یک پست جداگانه در مورد نکات مختلف برای استفاده بهتر از پالت صحبت کرده ایم). در صورتی که روی رنگ داخل پالت، حباب های ریز می بینید بهتر است کمی تینر به آن اضافه کنید. برای اضافه کردن تینر از یک قطره چکان یا سرنگ استفاده کنید تا بتوانید مقدار تینر را به خوبی کنترل کنید.

قلم موی سرگرد را درون رنگ فرو کنید به طوری که نوک آن به خوبی به رنگ ی ویترای آغشته شود. سپس قلم مو را روی شیشه و در قسمت انتخابی خود قرار دهید.

 

آموزش تصویری رنگ امیزی شیشه

رنگ آمیزیی ویترای گام به گام

کار قلم مو در نقاشی روی شیشه این است که رنگ را روی سطح منتقل کرده و آن را پخش کند، توجه داشته باشید که برای رنگ کردن شیشه نباید قلم مو را روی سطح شیشه بکشید (مثل کاری که معمولا روی کاغذ و بوم قرار می دهیم) بلکه باید نوک قلمو بدون تماس شدید با سطح شیشه، رنگ ها را روی کار پخش کند.

آموزش ویترا

 

خراب شدن رنگ آمیزی موقع رنگ کردن شیشه

در هنگام رنگ آمیزی نیز، مانند دورگیری ممکن است گهگاه بخش هایی از کار خراب شوند یا نتایج کار چیزی نباشد که ما انتظار داریم.

خراب شدن رنگ

هنگامی که رنگ روی شیشه شره می کند یا به قسمت های ناخواسته نفوذ می کند می توانیم از روش های مختلفی برای پاک کردن آن استفاده کنیم.

 

 

شره کردن رنگ شیشه

می توانید در همان ابتدا و هنگامی رنگ هنوز خیس است، با استفاده از یک پارچه نخی آن را از سطح شیشه پاک کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که سایر بخش های نقاشی شما رنگ خورده است باید این کار را در نهایت دقت و احتیاط انجام دهید تا باعث خراب شدن بقیه بخش ها نشوید. استفاده از یک گوش پاک کن برای پاک کردن شیشه می تواند در این مواقع، تسلط شما را افزایش دهد.

پاک کردن رنگ شیشه

راه دیگر این است که اجازه دهید رنگ کاملا خشک شود و سپس با استفاده از وسیله ای مانند تیغ آن را از سطح شیشه بتراشید.

استفاده از پارچه آغشته به تینر نیز راه حل دیگری است که می تواند برای زدودن رنگ از روی شیشه به شما کمک کند.

چند نکته برای رنگ آمیزی بهتر ویترای:

 • از اصول انتخاب انتخاب رنگ به درستی استفاده کنید.
 • رنگ های شما نباید آن قدر غلیظ باشند که روی سطح آن ها حباب دیده شود و یا به سختی روی سطح شیشه پخش شوند و از سوی دیگر این رنگ ها نباید آن قدر رقیق باشند که کمرنگ و بی کیفیت شوند و نتوانیم آن ها را به وسیله قلم مو منتقل کنیم.
 • رنگ های ویترای معمولا به 3 تا 24 ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارند. این زمان بسته به دمای هوا، غلظت لایه ای که روی شیشه ایجاد کرده ایم و… متفاوت است.
 • قلم مو را همیشه طوری به دست بگیرید که در هنگام رنگ کردن احساس راحتی کنید. مانند دورگیری در هنگام رنگ آمیزی ویترای نیز بهتر است همیشه شیشه را طوری بچرخانید که به بخشی که در حال کار روی آن هستید به خوبی تسلط داشته باشید.
 • آموزش رنگ آمیزی ویترای گام به گام

این نوشته حاصل دانش و تجربه ما در شیشه رنگی است و ترکیب آن با آموخته های ماست. به زودی فیلم های آموزشی این مجموعه نیز تهیه شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

4 پاسخ
 1. مریم بانو
  مریم بانو گفته:

  غیر از قلمو راه دیگه ایم داره من جای دیگه فیلماشو دیدم با یه چیز پلاستیکی رنگ میکردن

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *