آموزش ویترای روی شیشه

آموزش ویترای:رایگان و جامع تکنیک های نقاشی روی شیشه (Vitray) را یاد بگیرید. (مرحله به مرحله از مبتدی تا پیشرفته)

آموزش ویترای از کجا شروع می شود؟ برای یاد گرفتن نقاشی روی شیشه باید چه کنیم؟ این نوشته از وبلاگ شیشه رنگی می تواند به شما کمک تا آشنایی کافی با هنر ویترای پیدا کنید، ابزار و وسایل مورد نیاز برای این هنر را بشناسید، با مراحل مختلف این سبک از نفاشی آشنا شوید و در نهایت برای آموختن ویترای با شیشه رنگی یا سایر کسانی که این مدل نقاشی زیبا را آموزش می دهند همراه شوید.

ویترای هنری است که در آن به وسیله مواد، متریال و ابزارهای مخصوص می توانیم بر روی شیشه، سرامیک، پلکسی گلس و سطوح مشابه نقاشی کنیم. ما در وبلاگ شیشه رنگی قصد داریم این هنر پرطرفدار را به شکل جامع و کاملا رایگان و به صورت مرحله به مرحله به علاقمندان آن آموزش دهیم. این آموزش ها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که هم فرایند یادگیری را برای هنرجویان تازه وارد آسان کنند و هم برای کسانی که از قبل، این هنر زیبا را آموخته اند، حاوی نکات ارزشمند باشد. در این پست نقشه راه آموزش ویترای را در کنار هم مرور می کنیم و اطلاعات پایه برای ورود به دنیای شیشه های رنگی را در کنار هم کسب می کنیم.

نقاشی شیشه جغد

نقاشی روی شیشه؛ هنری با اسامی متعدد

نقاشی روی شیشه، اسم های مختلفی دارد: ویترای، شیشه نقشینه، شیشه رنگی و….

نشانه هایی از  وجود این هنر از 100ها سال پیش، در بسیاری از کشورهای جهان دیده می شود. از کوبا گرفته تا اسپانیا و شرق آسیا.

در ایران نیز، پنجره های منقش و رنگارنگ در کاخ ها و خانه های قدیمی،گواه محبوبیت این هنر در بین اجداد گذشته ما بوده  است.

شیشه های رنگی در معماری سنتی ایرانی

جالب است بدانید رنگ های به کار گرفته شده در شیشه های خانه های ایرانی، علاوه بر زیبایی در جلوگیری از ورود حرارت ناشی از تابش آفتاب نیز موثر بوده اند و نقش پرده را برای خانه های اصیل ایرانی ایفا می کرده اند. ما در پست ویترای چیست شیشه رنگی به صورت مفصل به معرفی این هنر و سبک های مختلف آن در ایران و سایر نقاط جهان پرداخته ایم. مطالعه این نوشته می تواند اطلاعات جامعی در مورد این هنر در اختیار شما قرار دهد.

یادگیری ویترای برای چه کسانی مناسب است؟

 

شروع یادگیری هنر نقاشی روی شیشه

ویترای هنری است زیبا و دکوراتیو، علاوه بر این به خاطر تنوع و گستردگی خود و قابلیت اجرا بر روی سطوح و ظروف مختلف می تواند بسیار کاربردی نیز باشد.

از سوی دیگر وجود رنگ های شاد و تکنیک های جذاب رنگ آمیزی و طرح ها و پترن های شاد و متنوع باعث می شود این هنر برای هنرجویان از جذابیت بسیاری برخوردار باشد. در پست  چه هنری یاد بگیریم؟ به طور مفصل در مورد حس و حال هنرجویان این هنر زیبا صحبت کرده ایم. در این جا فقط به ذکر دو نکته می پردازیم:

نقاشی با رنگ های گرم و شاد

استعداد و زمینه هنری لازم برای یادگیری ویترای

کسانی که قبل از یادگیری ویترای، به سایر سبک های نقاشی مانند رنگ روغن، سیاه قلم و… تسلط داشته باشند در نقاشی روی شیشه نیز به سرعت پیشرفت می کنند اما موضوع جالب دیگر این است که این هنر بین المللی، در مقایسه با سایر سبک های نقاشی به استعداد هنری ذاتی نیازی ندارد و ما همواره شاهد افرادی بوده ایم  که تا قبل از یادگیری نقاشی روی شیشه، در هیچ هنری سررشته نداشته اند اما با یادگیری ویترای به سرعت به یک هنرمند تمام عیار تبدیل شده اند.

یادگیری نقاشی شیشه

 

طول مدت یادگیری

برای یادگیری ویترای معمولا دوره های مختلفی در کشور برگزار می شود. از ورکشاپ های یک روزه گرفته تا دوره های چند ماهه. اما چیزی که هنرجویان باید به آن توجه داشته باشند این است که در همه این دوره های آموزشی، اصول ویترای به هنرجویان آموزش داده می شود اما چیزی که شما را به یک هنرمند واقعی تبدیل می کند، تکرار و تمرین خود شماست.

مدت زمان لازم برای یادگیری نقشینه

آنچه که ما در این سال ها شاهد آن بوده ایم نشان می دهد که بسیاری از افراد می توانند ظرف مدت چندماه در این هنر حرفه ای شوند و حتی کارهای خود را به فروش برسانند و کسب درآمد کنند.

تهیه وسایل لازم برای نقاشی روی شیشه

اصلی ترین وسایلی که برای یادگیری نقاشی شیشه به آن ها نیاز دارید عبارتند از:

 1. دورگیر
 2. رنگ مخصوص ویترای
 3. پالت
 4. قلمو
 5. پارچه نخی
 6. کاتر
 7. طرح و الگوی ویترای
 8. شیشه تخت یا ظرف شیشه ای برای اجرای کار

ابزارها و سایل نقاشی شیشه

در ادامه به معرفی هریک از این وسایل می پردازیم و کاربرد آن ها را برای این سبک از نقاشی شرح می دهیم. البته شما می توانید همین الان با مراجعه مستقیم به پست فهرست وسایل مورد نیاز برای ویترای، اطلاعات کافی در این مورد کسب کنید.

دورگیر ویترای

دورگیر ویترای

تفاوت اصلی نقاشی روی شیشه با سایر سبک های نقاشی مانند رنگ روغن، سیاه قلم، آبرنگ و… در این است که ما در این سبک  با سطحی سروکار داریم که رنگ را به خود جذب نمی کند.  به عبارت دیگر در نقاشی با مدادرنگی، رنگ روغن، آب رنگ و … سطح کاغذ یا بوم به خوبی رنگ ها را به خود جذب می کنند اما در ویترای ما نیاز به وسیله ای داریم که بتواند روی سطح شیشه خطوط و مرزهای برجسته ایجاد کند تا رنگ ها درون آن جمع شوند و فرصت خشک شدن و چسبیدن به شیشه را پیدا کنند.

خرید دورگیر خوب برای ویترای

دورگیر وسیله ای است که در نقاشی ویترای وظیفه دارد خطوط و مرزهای طرح مورد نظر ما را روی سطح شیشه ایجاد کند. این وسیله که به نام های مختلفی مانند لاینر، خمیر دورگیر و … در بازار شناخته می شود، مارک های مختلفی دارد و معمولا در رنگ های متنوع و به صورت تیوبی عرضه می شود. شما می توانید در ابتدای یادگیری، کار خود را با یک دورگیر مشکی یا طلایی آغاز کنید.ما در پست چه دورگیری برای ویترای بخریم؟ به بررسی مدل ها و مارک های مختلف دورگیرهای ویترای و کاربرد آن ها در هر مقطع از یادگیری پرداخته ایم.

ویترای بشقاب سرامیکی

رنگ ویترای

دومین عامل تفاوت ساز در نقاشی ویترای، همین رنگ های مخصوص شیشه هستند. این رنگ های شفاف، قادرند نور را از خود عبور دهند و با نشستن بر دل شیشه ها، تلالو زیبایی از برخورد نور با بلورهای رنگارنگ ایجاد کنند.

رنگ کردن نقاشی روی شیشه

معمولا در هنگام معرفی رنگ های ویترای آن ها را به دو دسته رنگ های پایه آب و رنگ های پایه تینر تقسیم بندی می کنند، رنگ های پایه آب، ضدآب نیستند و برای ثابت شدن روی ظروف نیاز به پخت در کوره دارند، به همین خاطر برای کارهای هنری در  مقیاس های  کوچک مورد استفاده قرار نمی گیرند.

رنگ شیشه

هنرجویان ویترای معمولا از رنگ های پایه تینر استفاده می کنند. این رنگ های پس از قرار گرفتن روی شیشه، به سرعت در معرض هوا خشک می شوند و چون حلال آن ها، تینر و مواد نفتی هستند در برابر شستشو با آب مقاومت بالایی دارند.  ما در یک پست جداگانه به تفصیل به معرفی رنگ های مناسب برای نقاشی روی شیشه و مارک های مختلف آن ها پرداخته ایم.

شیشه تخت یا ظرف شیشه ای

توصیه ما به همه هنرجویان این است که در ابتدای کار، نقاشی روی شیشه را با کار روی شیشه های تخت شروع کنند و پس از یادگرفتن اصول اساسی و تمرین کافی به سراغ کار روی ظروف بروند.

نقاشی روی شیشه تخت

شیشه تخت را می توانید در هر سایزی که بخواهید از شیشه سازی ها یا قاب سازی های اطراف خود تهیه کنید.

پالت رنگ

از آنجایی که رنگ های شیشه، مایع و روان هستند، بهترین  پالت برای نگهداری آن ها و ترکیب رنگ ها با هم، پالت تخم مرغی است که به همین نام در بازار موجود است. نکته مهم در مورد استفاده از پالت این است که همیشه باید سعی کنید این وسیله را تمیز نگه دارید. رنگ های ویترای به علت این که پایه نفتی دارند به سرعت خشک می شوند و به سطح پالت می چسبند و تمیز کردن پالت را بسیار دشوار می کنند. پست نکات استفاده از پالت ویترای، به معرفی راهکارهای آسان برای استفاده بهتر از این وسیله می پردازد.

پالت

قلمو

برای رنگ آمیزی شیشه به قلموی سرگرد نیاز دارید.

 

قلم موی مناسب رنگ شیشه هتر است جنس قلمو نرم و کیفیت آن مطلوب باشد تا در حین کار برای شما دردسری ایجاد نکند. در پست قلم موی ویترای، چی بخریم و چطور از آن نگهداری کنیم توضیح داده ایم که بهترین قلم ها برای نقاشی شیشه، قلموهای سرگرد  هست که در سایزهای مختلفی در بازار وجود دارند. برای کار ویترای معمولا بهتر است یک قلمو با سایز کوچک (معمولا 04 یا 05)  برای رنگ آمیزی قسمت های کوچک و یک قلمو با سایز متوسط، برای سریع تر رنگ کردن قسمت های بزرگ و وسیع کار داشته باشید.

طرح یا پترن ویترای

با کمی جستجو در اینترنت می توانید طرح ها و الگوهای بسیاری مخصوص ویترای پیدا کنید. یکی از ویژگی های طرح های مناسب برای ویترای این است که از خطوط بسیار تشکیل شده اند و برای تمرین دورگیری و رنگ آمیزی آسان تر، عالی عمل می کنند.

به طور مثال می توانید در این پست از ویلاگ شیشه رنگی، طرح های مختلفی از پرنده محبوب در نقاشی روی شیشه یعنی طاووس را پیدا کنید: 40 طرح طاووس زیبا برای نقاشی ویترای یا اکریلیک

طاووس ویترای

 

طرح مدرن ویترای

البته نقاشی روی شیشه، محدود به طرح های خام ویترای نیست و پس از مدتی تمرین می توانید از الگو و طرح های مربوط به سایر سبک های هنری نیز برای ویترای استفاده کنید. ما در یک پست جداگانه به این آدرس: پیدا کردن بهترین پترن برای ویترای به افراد تازه وارد در این سبک هنری کمک می کننم  بتوانند راحت تر و سریع تر  طرح های دلخواه خود را برای نقاشی روی شیشه پیدا کنند.

پارچه نخی، کاتر، دستکش، تینر، چسب و…

 

هر آنچه برای آموزش ویترای نیاز دارید

سایر ابزارهایی که در فهرست وسایل مورد نیاز معرفی کردیم، بیشتر برای تسهیل کار روی شیشه و تجربه یک نقاشی لذت بخش تر کاربرد دارند.

هنگام نقاشی بر  روی شیشه و به خصوص در اوایل کار، بسیار پیش می آید که در دورگیری یا رنگ آمیزی اشتباه کنید. در این مواقع یک وسیله تیز مانند کاتر و یک پارچه محکم و جاذب می تواند برای تمیز کردن سطح کار بسیار مفید باشد.

تینر نیز به عنوان حلال رنگ های ویترای یکی از وسایلی است که معمولا در فهرست وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی شیشه جای می گیرد. البته بسیاری از رنگ های با کیفیت به اندازه کافی رقیق هستند و نیازی به حلال ندارند اما معمولا رنگ های ارزان قیمتی که در ابتدای کار مورد استفاده قرار می گیرند به کمی تینر برای رقیق تر شدن و جلوگیری از حباب زدن نیاز پیدا می کنند.

پس از آماده سازی وسایل، نوبت می رسد به یادگیری اصولی هنر نقاشی روی شیشه:

آماده سازی سطح

سطحی که برای نقاشی انتخاب می کنید باید تمیز و عاری از هر گونه لکه، چربی یا مواد ریز و  چسبنده باشد.  به همین خاطر بهتر است قبل از پیاده سازی طرح روی آن، سطح شیشه را با یک شوینده کاملا تمیز کنید.

علاوه بر این، برای این که در مرحله دورگیری راحت تر باشید باید الگو یا تصویری که قصد دارید روی شیشه پیاده کنید را به خوبی روی سطح کار بچسبانید. در پست مرحله صفر آموزش ویترای، تمامی کارهای لازم برای شروع نقاشی روی شیشه را در کنار خواهیم آموخت.

قبل از هر چیز سطح شیشه را آماده کنید

دورگیری، مرحله ای مهم و زیربنایی

بعد از این که همه چیز آماده شد، یکی از لذتبخش ترین بخش های نقاشی روی شیشه، یعنی دورگیری کار آغاز می شود. در یک دورگیری خوب، خطوط به صورت پیوسته و هم سطح، بدون بریدگی و پستی و بلندی دیده می شوند. هر قدر که تسلط شما در این مرحله بیشتر شود، زیبایی آثار هنری شما هم بیشتر می شود. در پست مرحله اول آموزش ویترای: دورگیری به بررسی انواع روش های دورگیری در ویترای و تکنیک ها و ترفندهایی برای یادگیری بهتر این مهارت می پردازیم.

دورگیری ظروف هفت سین

همه چیز درباره رنگ آمیزی ویترای

هنگام رنگ آمیزی شیشه باید همواره مراقب باشید که رنگ ها به صورت یک دست و بدون حباب ظاهر شوند و ترکیب آن ها در کنار هم یک هارمونی و هماهنگی جذاب در کار شما ایجاد کند. برای دست یافتن به این موارد ما در پست رنگ شناسی ویترای، با معرفی دایره رنگی به بررسی تاثیر رنگ های مختلف می پردازیم. یک پست جداگانه نیز داریم که در آن به بررسی تکنیک های مختلف رنگ آمیزی شیشه می پردازیم.

رنگ کردن سطوح

گاهی نیز حباب ها، یکی از اجزای دردساز موقع رنگ آمیزی تابلوها و ظروف شیشه ای می شوند. اگر این اجزای کوچک برای شما دردسر ساز شده اند می توانید پست زیر را مطالعه کنید:

با حباب های سمج رنگ های ویترای چه کنیم؟

 

نقاشی ظروف

پس از این که به اندازه کافی روی سطح صاف تمرین کردید، وقت آن می رسد که هنر خود را روی ظروف یا سطح های منحنی و کروی به رخ بکشید. تمام چیزهایی که تا به اینجای کار در مورد دورگیری و رنگ آمیزی ویترای یاد گرفته اید، در نقاشی کردن ظروف هم رعایت می شود؛ ضمن این که می توانید در یک پست جداگانه، نکات و ترفندهایی در رابطه با انتقال طرح روی شیشه و سرامیک را یاد بگیرید.

برای این که بتوانید نقشی زیبا روی ظروف هفت سین و پذیرایی خود داشته باشید باید صبر و حوصله بیشتری به خرج بدهید و از ترفندهای مختلفی استفاده کنید.

طرح پروانه روی تنگ

نقاشی روی ظرف های شیشه ای گاهی روی سطح شیشه و گاهی در پشت آن انجام می شود. ما برای  تشریح نکات و تکنیک های نقاشی روی انواع ظرف ها پستی جداگانه در وبلاگ رنگی داریم که می توانید آن را در اینجا مشاهده کنید:  آموزش نقاشی روی ظروف مختلف

نکات و آموزش های مکمل ویترای

رنگ کردن شیشه، مرحله آخر کار نیست. معمولا و به خصوص در اوایل کار شما در هنگام رنگ آمیزی با چالش های مختلفی روبرو خواهید شد. گاهی رنگ از روی سطح کار شره می کند، گاهی محل هایی که دورگیری کرده اید از بین می روند و… در پست مشکلات متداول هنگام نقاشی روی شیشه، به بررسی رایج ترین چالش هایی می پردازیم که ممکن است هنرجویان ویترای را درگیر کند.

پس از رنگ آمیزی نیز، بسته به این که چه طرحی برای نقاشی خود انتخاب کرده باشید ممکن است به اضافه کردن چیزی مانند پس زمینه به اثر خود نیاز داشته باشید، موضوعی که در پست برای بک گراند جه پیشنهادی دارید؟ به آن پرداخته ایم.

آموزش های جامع ویترای

جایگاه خلاقیت در هنر ویترای

نقاشی روی شیشه نیز، مانند تمامی هنرهای تجسمی سیر تکاملی دور و درازی داشته است و هر هنرمند، بسته به ذوق و خلاقیت خود چیزی به آن افزوده است. پس از تمام مراحل بالا، شما به عنوان هنرجویی که اصول اولیه ویترای را آموخته و تمرین کرده است می توانید به ذوق و خلاقیت خودتان اجازه بروز دهید و از روش های خاص خودتان برای کار روی شیشه استفاده کنید. خلاقیت می تواند چیز ساده ای مانند اضافه کردن اکلیل به رنگ های شیشه باشد که ما در پست با اکلیل نقاشی های زرف و برقی بکشید در مورد آن توضیح داده ایم.

البته توصیه همیشگی ما به هنرجویان این است که برای ورود به این مرحله عجله نکنند و به اندازه کافی تمرین کنند تا در دورگیری و رنگ آمیزی ویترای به تسلط کامل برسند. پس از آن می توانید با درس های مکمل ما همراه شوید و هنر خود را در سبک های مختلف گسترش دهید.

هنر و خلاقیت

ویترای روی سرامیک، ام دی اف و…

سطح شفاف شیشه، تنها چیزی نیست که می توانیم روی آن نقاشی کنیم. بسیاری از زیباترین نقاشی های ویترای امروزی، روی ظروف سرامیکی یا قطعات ام دی اف و کاشی نقش خورده اند. در مسیر یادگیری هنر نقاشی شیشه، می توانید نیم نگاهی هم به این پست داشته باشید: 3 گناه نابخشودنی هنگام نقاشی روی شیشه

نقاشی روی سرامیک

 

نقاشی  روی آینه

تزیین آینه

 

آینه ها، یکی از بهترین و کاربردی ترین سطوحی هستند که می توانند میزبان هنر زیبای ویترای باشند. به همین خاطر است که ما در یک پست جداگانه به آموزش نقاشی ویترای روی آینه پرداخته ایم. برای نقاشی روی آینه هم می توان ویترای را روی کار اجرا کرد و هم می توان با تراش دادن جیوه، پشت آینه را رنگ آمیزی کرد.

ویترای و آموزش های تکمیلی

چه خودتان نقاش باشید و چه خریدارِ آثار نقاشی شده با سبک ویترای باشید، بهتر است درباره اصول نگهداری از تابلوها و ظروف تهیه شده با هنر ویترای اطلاعات کافی به دست آورید.

ما در یک پست جداگانه نیز، هنر نقطه کوبی را به صورت یک آموزش مختصر و مفید ارائه کرده ایم. اگرچه این هنر، با نقاشی روی شیشه تفاوت هایی دارد ولی شباهت در وسایل مورد نیاز و کار با دورگیر باعث می شود هنرمندان ویترای به این سبک از نقاشی نیز علاقمند باشند.

در کنار همه این ها، برخی راهکارها می توانند به هنرمندان کمک کنند تجربه شیرین تری از کار و تلاش خود به دست آوردند، به طور مثال ما در یک پست جداگانه در وبلاگ رنگی راهکارهایی را توضیح می دهیم که به کمک آن ها می توانید به تمیز ماندن لباس و محیط کار خود کمک کنید: چند راهکار برای این که نقاش تمیزتری باشیم. 

ویترای به سبک آبرنگی

در درس های قبل یاد گرفتیم که چگونه طرح های مختلف را روی شیشه دورگیری کنیم. اما نقاشی روی شیشه بدون دورگیری نیز ممکن است. این نوع از ویترای که به سبک آبرنگی مشهور است در بین دوستداران هنرهای مدرن از محبوبیت بالایی برخودار است.

پترن طرح آبرنگی

نقاشی با رنگ های اکریلیک

رنگ های مخصوص شیشه، تنها رنگ هایی نیستند که به شما اجازه نقاشی روی سطوح را می دهند. رنگ های آکریلیک به عنوان رنگ هایی غیر شفاف که اصولا باید با آب ترکیب شوند، این روزها محبوبیت زیادی در بین هنرمندان ویترای پیدا کرده اند و آثار هنری زیادی را به دوست داران این سبک هنری هدیه می کنند. در وبلاگ شیشه رنگی،

آموزش های ما در سایت شیشه رنگی، برخاسته از تجربیات ما در کار نقاشی روی شیشه و همراهی با اطلاعاتی است که از سایر وبسایت ها و آموزشگاه های هنری به دست می آوریم.

به دنیای شیشه های رنگی خوش آمدید:)

ورود به دنیای شیشه رنگی

10 پاسخ
 1. الهه
  الهه گفته:

  سلام
  یه راهنمایی می‌خواستم ازتون
  من هیچ تجربه ای توی نقاشی ندارم، اابته علاقه دارم ولی قبلا هیچ سبکی رو انجام ندادم، به نطرتون نقاشی روی شیشه رو می‌تونم یاد بگیرم؟

  پاسخ
  • samirarangi
   samirarangi گفته:

   بله عزیزم حتما
   اتفاقا توی پستایی که قبلا گذاشتیم توضیح دادیم که این هنر پیش نیاز خاصی لازم نداره و برای کسایی که قبلا نقاشی نکردن هم یه گزینه خوبه

   پاسخ
  • samirarangi
   samirarangi گفته:

   بین چند روز تا چند ماه:)
   اصول اولیه شو توی چند جلسه می تونید یاد بگیرید و برای تسلط هم چند هفته تمرین نیاز دارید

   پاسخ
  • samirarangi
   samirarangi گفته:

   همین مطالب سایت ما رو بخونید و ویدئوها رو توی اینستاگرام دنبال کنید به خوبی یاد میگیرید دوست عزیز

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *